  • EW-12-19-T-S-870
EW-12-19-T-S-870
advertisement
Manufacturer No:
EW-12-19-T-S-870
HK JDW NO:
680-EW-12-19-T-S-870
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-12-19-T-S-870
  • Number of Positions
    12
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.870 22.098mm
  • Length - Overall Pin
    1.330 33.782mm
  • Length - Post (Mating)
    0.130 3.302mm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm