  • EW-08-13-S-D-685-LL
EW-08-13-S-D-685-LL
advertisement
Manufacturer No:
EW-08-13-S-D-685-LL
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-EW-08-13-S-D-685-LL
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, EW Series BOARD CONNECTOR 2 Rows Kinked Pin, Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-08-13-S-D-685-LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYESTER
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, EW
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Kinked Pin, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.8 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.685 inch
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Stack Height
    0.685 17.400mm
  • Length - Overall Pin
    1.230 31.242mm
  • Length - Post (Mating)
    0.215 5.461mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.33 inch
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm