  • ETS240250UTC-P5P-SZ
ETS240250UTC-P5P-SZ
advertisement
Manufacturer No:
ETS240250UTC-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-ETS240250UTC-P5P-SZ
Package:
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Step5Bar-code shipping tag
ETS240250UTC-P5P-SZ
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    332g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2006
  • Series
    ETS DESKTOP (60W)
  • Size / Dimension
    4.57Lx1.97W x 1.22 H 116.0mmx50.0mmx31.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    2.5A
  • Input Type
    Cord
  • Output Power
    60W
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    31mm
  • Length
    116mm
  • Width
    50mm