  • ETS120500UTC-P5RP-SZ
ETS120500UTC-P5RP-SZ
advertisement
Manufacturer No:
ETS120500UTC-P5RP-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-ETS120500UTC-P5RP-SZ
Package:
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ETS120500UTC-P5RP-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Approval Agency
    CB, CE
  • Efficiency
    Level IV
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    30.988mm
  • Length
    116.078mm
  • Width
    50.038mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Desktop
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2010
  • Series
    ETS DESKTOP (60W)
  • Size / Dimension
    4.57Lx1.97W x 1.22 H 116.0mmx50.0mmx31.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C