  • ESMQ160ELL222MJ20S
ESMQ160ELL222MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ160ELL222MJ20S
HK JDW NO:
856-ESMQ160ELL222MJ20S
Package:
Radial, Can
Description:
SMQ 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1539
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ160ELL222MJ20S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.08A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm