  • ESMM251VSN122MR45S
ESMM251VSN122MR45S
advertisement
Manufacturer No:
ESMM251VSN122MR45S
HK JDW NO:
856-ESMM251VSN122MR45S
Description:
SMM 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.99A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMM251VSN122MR45S
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    207mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.99A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.99A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.985A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm