  • ESMH800VNN472MQ50T
ESMH800VNN472MQ50T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH800VNN472MQ50T
HK JDW NO:
856-ESMH800VNN472MQ50T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH800VNN472MQ50T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2001
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    53mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.05A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.05A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.86A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm