  • ESMH6R3VSN273MQ30T
ESMH6R3VSN273MQ30T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH6R3VSN273MQ30T
HK JDW NO:
856-ESMH6R3VSN273MQ30T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.52A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH6R3VSN273MQ30T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMH
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    27000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.52A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.52A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8016A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm