  • ESMH201VNN471MQ30W
ESMH201VNN471MQ30W
advertisement
Manufacturer No:
ESMH201VNN471MQ30W
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH201VNN471MQ30W
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH201VNN471MQ30W
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    353mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm