  • ERZ-E05F361
ERZ-E05F361
advertisement
Manufacturer No:
ERZ-E05F361
HK JDW NO:
590-ERZ-E05F361
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
ERZ-E05F361
Description:
Varistors ERZ-E 5mm 360V T&R ZNR Surge Absorber
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERZ-E05F361
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZNR®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    130pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    230V
  • Max Voltage Rating (DC)
    300V
  • Clamping Voltage
    595V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    130pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    396V
  • Energy
    23J
  • Varistor Voltage (Min)
    324V
  • Varistor Voltage (Typ)
    360V
  • Varistor Voltage
    324V
  • Clamping Current
    10A
  • Diameter
    7mm
  • Width
    5.3mm