  • ERX-5SJ1R5
ERX-5SJ1R5
advertisement
Manufacturer No:
ERX-5SJ1R5
HK JDW NO:
590-ERX-5SJ1R5
Package:
Axial
Datasheet:
ERX-5SJ1R5
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 5169
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERX-5SJ1R5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ERX
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.945L 8.00mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    8mm