  • ERX-3SJ3R9
ERX-3SJ3R9
advertisement
Manufacturer No:
ERX-3SJ3R9
HK JDW NO:
590-ERX-3SJ3R9
Datasheet:
ERX-3SJ3R9
Step5Bar-code shipping tag
ERX-3SJ3R9
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    3W
  • Additional Feature
    IEC60115-4, FLAME PROOF
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.8 mm