  • ERX-3SJ1R5A
ERX-3SJ1R5A
advertisement
Manufacturer No:
ERX-3SJ1R5A
HK JDW NO:
590-ERX-3SJ1R5A
Package:
Axial
Datasheet:
ERX-3SJ1R5A
Description:
Through Hole 1.5Ohms, 3W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 15804
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERX-3SJ1R5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    15mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Weight
    1.470008g
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERX
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.5Ohms
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    3W
  • Voltage - Rated
    700V
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    5.5mm