  • ERX-2SJ3R9
ERX-2SJ3R9
advertisement
Manufacturer No:
ERX-2SJ3R9
HK JDW NO:
590-ERX-2SJ3R9
Datasheet:
ERX-2SJ3R9
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9Ohm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERX-2SJ3R9
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    660.005248mg
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.157Diax0.472L 4.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    700V
  • Additional Feature
    IEC60115-4, FLAME PROOF
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    4mm