  • ERX-1SJ2R4
ERX-1SJ2R4
advertisement
Manufacturer No:
ERX-1SJ2R4
HK JDW NO:
590-ERX-1SJ2R4
Datasheet:
ERX-1SJ2R4
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERX-1SJ2R4
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.354L 2.80mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    2.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C