  • ERX-1SJ1R2
ERX-1SJ1R2
advertisement
Manufacturer No:
ERX-1SJ1R2
HK JDW NO:
590-ERX-1SJ1R2
Package:
Axial
Datasheet:
ERX-1SJ1R2
Description:
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, 1W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 8829
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERX-1SJ1R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ERX
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.354L 2.80mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    30mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.65 mm