  • ERX-1HJ8R2H
ERX-1HJ8R2H
advertisement
Manufacturer No:
ERX-1HJ8R2H
HK JDW NO:
590-ERX-1HJ8R2H
Package:
SMD Flattened J -Bend Axial Lead
Datasheet:
ERX-1HJ8R2H
Description:
FIXED RESISTOR ERX Series, Metal Film, 8.2Ohm, ±5%, -55°C~180°C
Quantity:
In Stock : 9289
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERX-1HJ8R2H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~180°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERX
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.220W 9.00mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TAPE, EMBOSSED
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height
    5.207mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm