  • ERT-JZEV104J
ERT-JZEV104J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-JZEV104J
HK JDW NO:
590-ERT-JZEV104J
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ERT-JZEV104J
Purchasing and Inquiry
ERT-JZEV104J Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. In order to make things easier, it is included in the package 0201 (0603 Metric). A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. Setting NTC thermistors to -40°C~125°C ensures reliable performance. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.033W. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 33mW.
ERT-JZEV104J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.033W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-JZEV104J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-JZEV104J NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • LCD compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Refrigeration
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
ERT-JZEV104J
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.033W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4750K
  • Thermal Sensitivity Index
    4750 K
  • B25/50
  • Length
    600μm
  • Width
    300μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    100kOhm
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    33mW