  • ERO-S2PHF7871
ERO-S2PHF7871
advertisement
Manufacturer No:
ERO-S2PHF7871
HK JDW NO:
590-ERO-S2PHF7871
Datasheet:
ERO-S2PHF7871
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 7.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
ERO-S2PHF7871
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    7.87kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    1.7mm