  • ERM8-030-09.0-S-DV-K-TR
ERM8-030-09.0-S-DV-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
ERM8-030-09.0-S-DV-K-TR
HK JDW NO:
680-ERM8-030-09.0-S-DV-K-TR
Description:
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 60 Positions Edge Rate™ ERM8 Gold Solder Bronze
Quantity:
In Stock : 445
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ERM8-030-09.0-S-DV-K-TR
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Series
    Edge Rate™ ERM8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.6mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    1.4A
  • PCB Contact Row Spacing
    3.81 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    30mm
  • Height Above Board
    0.508 12.91mm
  • Stack Height (Mating)
    14mm 16mm 19mm