  • ERM5-010-05.0-S-DV-WT-K-TR
ERM5-010-05.0-S-DV-WT-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
ERM5-010-05.0-S-DV-WT-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ERM5-010-05.0-S-DV-WT-K-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 20 Positions Edge Rate™ ERM5 Gold
Step5Bar-code shipping tag
ERM5-010-05.0-S-DV-WT-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Edge Rate™ ERM5
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.309 7.85mm
  • Stack Height (Mating)
    10mm 12mm