  • ERLA251LIN102KR50M
ERLA251LIN102KR50M
advertisement
Manufacturer No:
ERLA251LIN102KR50M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ERLA251LIN102KR50M
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
RLA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.32A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 14.1986mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ERLA251LIN102KR50M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RLA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    14.1986mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.559 14.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.32A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.32A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.98A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    2.067 52.50mm