  • ERJ-S1TF4993U
ERJ-S1TF4993U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S1TF4993U
HK JDW NO:
590-ERJ-S1TF4993U
Datasheet:
ERJ-S1TF4993U
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 499kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S1TF4993U
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    499kOhm
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Current Rating
    2A
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm