  • ERJ-S06F2371V
ERJ-S06F2371V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S06F2371V
HK JDW NO:
590-ERJ-S06F2371V
Datasheet:
ERJ-S06F2371V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 2.37kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S06F2371V
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.37kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, IEC60115-8
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    2A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm