  • ERJ-PB3B6042V
ERJ-PB3B6042V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-PB3B6042V
HK JDW NO:
590-ERJ-PB3B6042V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-PB3B6042V
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-PB3B6042V
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    60.4kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    812.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C