  • ERJ-P6WF1101V
ERJ-P6WF1101V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P6WF1101V
HK JDW NO:
590-ERJ-P6WF1101V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-P6WF1101V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5435
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P6WF1101V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%