  • ERJ-P6WF1000V
ERJ-P6WF1000V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P6WF1000V
HK JDW NO:
590-ERJ-P6WF1000V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-P6WF1000V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 100Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P6WF1000V
  • Series
    ERJ
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Flat
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C