  • ERJ-P06D76R8V
ERJ-P06D76R8V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P06D76R8V
HK JDW NO:
590-ERJ-P06D76R8V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-P06D76R8V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 76.8Ohm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P06D76R8V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    76.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm