  • ERJ-P06D36R0V
ERJ-P06D36R0V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P06D36R0V
HK JDW NO:
590-ERJ-P06D36R0V
Datasheet:
ERJ-P06D36R0V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 36Ohm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P06D36R0V
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm