  • ERJ-P03F7500V
ERJ-P03F7500V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P03F7500V
HK JDW NO:
590-ERJ-P03F7500V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-P03F7500V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 750Ohm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6107
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P03F7500V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm