  • ERJ-B3BJ9R1V
ERJ-B3BJ9R1V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-B3BJ9R1V
HK JDW NO:
590-ERJ-B3BJ9R1V
Package:
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 9.1Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-B3BJ9R1V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Wide 0805 (2012 Metric), 0508
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    9.1Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    330mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    333mW
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Number of Elements
    2
  • Network Type
    ISOLATED
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm