  • ERJ-8RQF6R8V
ERJ-8RQF6R8V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-8RQF6R8V
HK JDW NO:
590-ERJ-8RQF6R8V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERJ-8RQF6R8V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 6.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 1142
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-8RQF6R8V
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    1.3038V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm