  • ERJ-8GEYJ102V
ERJ-8GEYJ102V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-8GEYJ102V
HK JDW NO:
590-ERJ-8GEYJ102V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERJ-8GEYJ102V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 1kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 34796
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-8GEYJ102V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm