  • ERJ-6ENF73R2V
ERJ-6ENF73R2V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6ENF73R2V
HK JDW NO:
590-ERJ-6ENF73R2V
Datasheet:
ERJ-6ENF73R2V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 73.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 46207
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6ENF73R2V
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    73.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm