  • ERJ-6ENF53R6V
ERJ-6ENF53R6V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6ENF53R6V
HK JDW NO:
590-ERJ-6ENF53R6V
Datasheet:
ERJ-6ENF53R6V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 53.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 80000
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6ENF53R6V
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    53.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm