  • ERJ-6ENF1583V
ERJ-6ENF1583V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6ENF1583V
HK JDW NO:
590-ERJ-6ENF1583V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-6ENF1583V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 158kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2828
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6ENF1583V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    158kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%