  • ERJ-3RED5903V
ERJ-3RED5903V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3RED5903V
HK JDW NO:
590-ERJ-3RED5903V
Datasheet:
ERJ-3RED5903V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 590kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 13441
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3RED5903V
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    590kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm