  • ERJ-3RED11R8V
ERJ-3RED11R8V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3RED11R8V
HK JDW NO:
590-ERJ-3RED11R8V
Datasheet:
ERJ-3RED11R8V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 11.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3RED11R8V
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    11.8Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm