  • ERJ-2RKF1803X
ERJ-2RKF1803X
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-2RKF1803X
HK JDW NO:
590-ERJ-2RKF1803X
Datasheet:
ERJ-2RKF1803X
Description:
ERJ Series, Thick Film, 180kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 253283
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-2RKF1803X
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    ERJ
  • Published
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    180kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    100mW