  • ERJ-1TNF2703U
ERJ-1TNF2703U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-1TNF2703U
HK JDW NO:
590-ERJ-1TNF2703U
Datasheet:
ERJ-1TNF2703U
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 270kOhm, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-1TNF2703U
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm