  • ERJ-1GEJ683C
ERJ-1GEJ683C
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-1GEJ683C
HK JDW NO:
590-ERJ-1GEJ683C
Datasheet:
ERJ-1GEJ683C
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 68kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-1GEJ683C
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    IEC60115-8
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Published
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    68kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    50mW