  • ERG-3SJ511
ERG-3SJ511
advertisement
Manufacturer No:
ERG-3SJ511
HK JDW NO:
590-ERG-3SJ511
Datasheet:
ERG-3SJ511
Step5Bar-code shipping tag
ERG-3SJ511
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Additional Feature
    IEC60115-4, FLAME PROOF
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Diameter
    0.8 mm