  • ERG-3SJ363
ERG-3SJ363
advertisement
Manufacturer No:
ERG-3SJ363
HK JDW NO:
590-ERG-3SJ363
Datasheet:
ERG-3SJ363
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 36kOhm, Metal Oxide Film,
Quantity:
In Stock : 6760
Step5Bar-code shipping tag
ERG-3SJ363
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    36kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm