  • ERG-2SJ240
ERG-2SJ240
advertisement
Manufacturer No:
ERG-2SJ240
HK JDW NO:
590-ERG-2SJ240
Package:
Axial
Datasheet:
ERG-2SJ240
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 24Ohm, Metal Oxide Film,
Quantity:
In Stock : 2370
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERG-2SJ240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ERG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.157Diax0.472L 4.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    24Ohm
  • Terminal Finish
    Bright Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm