  • ERD-S1TJ125V
ERD-S1TJ125V
advertisement
Manufacturer No:
ERD-S1TJ125V
HK JDW NO:
590-ERD-S1TJ125V
Package:
Axial
Datasheet:
ERD-S1TJ125V
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERD-S1TJ125V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ERDS1
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.250L 2.30mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -150/ -1000ppm/°C
  • Resistance
    1.2MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm