  • ERA-8AEB6651V
ERA-8AEB6651V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-8AEB6651V
HK JDW NO:
590-ERA-8AEB6651V
Datasheet:
ERA-8AEB6651V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-8A Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11842
Step5Bar-code shipping tag
ERA-8AEB6651V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    6.65kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm