  • ERA-6AEB1210V
ERA-6AEB1210V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6AEB1210V
HK JDW NO:
590-ERA-6AEB1210V
Datasheet:
ERA-6AEB1210V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-6A Series, Thin Film, 121Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6AEB1210V
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    121Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm