  • ERA-3YED203V
ERA-3YED203V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-3YED203V
HK JDW NO:
590-ERA-3YED203V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERA-3YED203V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3Y Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-3YED203V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ERA-3Y
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm