  • ERA-3AEB471V
ERA-3AEB471V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-3AEB471V
HK JDW NO:
590-ERA-3AEB471V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERA-3AEB471V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 470Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 20000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERA-3AEB471V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERA-3A
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm