  • ERA-2ARC2210X
ERA-2ARC2210X
advertisement
Manufacturer No:
ERA-2ARC2210X
HK JDW NO:
590-ERA-2ARC2210X
Datasheet:
ERA-2ARC2210X
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 221Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3684
Step5Bar-code shipping tag
ERA-2ARC2210X
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    ERA-2A
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    221Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm